Co takiego ma w sobie złoto, że inwestorzy tak je polubili. Główną zaleta tego kruszcu jest fakt, iż przez długie lata utrzymuje ono swoją wartość.

Co takiego ma w sobie złoto, że inwestorzy tak je polubili. Główną zaleta tego kruszcu jest fakt, iż przez długie lata utrzymuje ono swoją wartość.


Światowe złota

Gdzie znajdują się złoża złota? Czy Polska może pochwalić się posiadaniem takich złóż?

Miejsca występowania złóż złota są bardzo różne. Jest ono minerałem, który dostępny jest na całym świecie, natomiast w różnych okolicach jego zasoby są niejednakowe. W Republice Południowej Afryki, a dokładniej w Johannesburgu odkryto oraz zbilansowano, iż tamtejsze zasoby złota wynoszą prawie 70 ton. Także, na tle innych państw, dobrze wypada Rosja oraz rewiry gór Ural. Złoto jest również bogactwem przyrody w Australii, w okolicach Kalgoorlie. Prym wiodą Stany Zjednoczone, Chiny i Kanada. Na końcu rankingu, ale również warta odnotowania, jest Indonezja. Także w naszym kraju możemy dostrzec obecność złóż złota. Znaleźć je możemy na Dolnym Śląsku w dorzeczach rzek Kwisa, Bóbr, Izera. Złoto nie występuje tam w takim stanie jak przed stuleciami, ale warto odnotować fakt, że w XII oraz XIII w tamtych rejonach wykrywano nawet do 50 ton złota, co służyło władzy królewskiej do zdobywania popularności oraz rozwoju handlu.

Tagi: minerał, świat, złoto, Dolny Śląsk, władza królewska, rozwój handlu, Chiny, USA

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Sztabka złota

Sztabka złota jest to regularna bryła czystego złota (99,99%). Posiada ona kształt zbliżony do prostopadłościanu, najczęściej o wadze 1 uncji jubilerskiej trojańskiej (31,1 gramów). Jedna jednostka rozliczeniowa jest w międzybankowym i w międzynarodowym obrocie złotem. Tę samą jednostkę wykorzystuje się także na giełdach.

Zastosowanie złota

Złoto od tysięcy lat miało bardzo dużą wartość, a razem z rozwojem cywilizacji doceniono jego użyteczność w systemie monetarnym. Według konserwatywnej iliberiańskiej ekonomi obecność złota, albo innego rzadkiego oraz niepodrabialnego materiału, nie ma wymiaru tylko czysto użytkowego, ponieważ z czasem monety złote zostały zastąpione banknotami wypieranymi aktualnie przez pieniądz elektroniczny. Złoto ma stanowić zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza.

Białe złoto

Wszystkim nam złoto kojarzy się z kolorem żółtym, ostatnio jednak bardzo popularne jest białe złoto. Jest to stop złota z niklem, cynkiem (25%), czasem srebrem oraz palladem imitujące barwą platynę. Termin "białe złoto" nie jest jedynie nazwą handlową. W rzeczywistości także ma biały kolor. Duża ilość obrączek wykonana jest z białego złota, natomiast w sklepie ma wygląd srebra.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009