Co takiego ma w sobie złoto, że inwestorzy tak je polubili. Główną zaleta tego kruszcu jest fakt, iż przez długie lata utrzymuje ono swoją wartość.

Co takiego ma w sobie złoto, że inwestorzy tak je polubili. Główną zaleta tego kruszcu jest fakt, iż przez długie lata utrzymuje ono swoją wartość.


Światowe złota

Gdzie znajdują się złoża złota? Czy Polska może pochwalić się posiadaniem takich złóż?

Miejsca występowania złóż złota są bardzo różne. Jest ono minerałem, który dostępny jest na całym świecie, natomiast w różnych okolicach jego zasoby są niejednakowe. W Republice Południowej Afryki, a dokładniej w Johannesburgu odkryto oraz zbilansowano, iż tamtejsze zasoby złota wynoszą prawie 70 ton. Także, na tle innych państw, dobrze wypada Rosja oraz rewiry gór Ural. Złoto jest również bogactwem przyrody w Australii, w okolicach Kalgoorlie. [Reklama: vartojimo paskola] Prym wiodą Stany Zjednoczone, Chiny i Kanada. Na końcu rankingu, ale również warta odnotowania, jest Indonezja. Także w naszym kraju możemy dostrzec obecność złóż złota. Znaleźć je możemy na Dolnym Śląsku w dorzeczach rzek Kwisa, Bóbr, Izera. Złoto nie występuje tam w takim stanie jak przed stuleciami, ale warto odnotować fakt, że w XII oraz XIII w tamtych rejonach wykrywano nawet do 50 ton złota, co służyło władzy królewskiej do zdobywania popularności oraz rozwoju handlu.

Tagi: minerał, świat, złoto, Dolny Śląsk, władza królewska, rozwój handlu, Chiny, USA

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Sztabka złota

Sztabka złota jest to regularna bryła czystego złota (99,99%). Posiada ona kształt zbliżony do prostopadłościanu, najczęściej o wadze 1 uncji jubilerskiej trojańskiej (31,1 gramów). Jedna jednostka rozliczeniowa jest w międzybankowym i w międzynarodowym obrocie złotem. Tę samą jednostkę wykorzystuje się także na giełdach.

Złoto jako symbol

Złoto (Au, łac. aurum) jest to pierwiastek chemiczny, metal, o liczbie atomowej 79. Złoto występuje w skorupie ziemskiej w ilości 1,1 - 10.3 ppm. Można go znaleźć również w przyrodzie w stanie rodzimym. Od wieków jest ono symbolem bogactwa.

Niepewny pieniądz

Pieniądz jest wartością bardzo zmienną oraz niepewną. Dlatego też, jeżeli tylko mamy odpowiedni zapas gotówki, która staje się oszczędnościami z kilku lat, pragniemy je w jakiś sposób zabezpieczyć. Najbezpieczniej jest zainwestować w metale szlachetne.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009