Co takiego ma w sobie złoto, że inwestorzy tak je polubili. Główną zaleta tego kruszcu jest fakt, iż przez długie lata utrzymuje ono swoją wartość.

Co takiego ma w sobie złoto, że inwestorzy tak je polubili. Główną zaleta tego kruszcu jest fakt, iż przez długie lata utrzymuje ono swoją wartość.


Światowe złota

Gdzie znajdują się złoża złota? Czy Polska może pochwalić się posiadaniem takich złóż?

Miejsca występowania złóż złota są bardzo różne. Jest ono minerałem, który dostępny jest na całym świecie, natomiast w różnych okolicach jego zasoby są niejednakowe. W Republice Południowej Afryki, a dokładniej w Johannesburgu odkryto oraz zbilansowano, iż tamtejsze zasoby złota wynoszą prawie 70 ton. Także, na tle innych państw, dobrze wypada Rosja oraz rewiry gór Ural. Złoto jest również bogactwem przyrody w Australii, w okolicach Kalgoorlie. Prym wiodą Stany Zjednoczone, Chiny i Kanada. Na końcu rankingu, ale również warta odnotowania, jest Indonezja. Także w naszym kraju możemy dostrzec obecność złóż złota. Znaleźć je możemy na Dolnym Śląsku w dorzeczach rzek Kwisa, Bóbr, Izera. Złoto nie występuje tam w takim stanie jak przed stuleciami, ale warto odnotować fakt, że w XII oraz XIII w tamtych rejonach wykrywano nawet do 50 ton złota, co służyło władzy królewskiej do zdobywania popularności oraz rozwoju handlu.

Tagi: minerał, świat, złoto, Dolny Śląsk, władza królewska, rozwój handlu, Chiny, USA

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Zastosowanie złota

Złoto od tysięcy lat miało bardzo dużą wartość, a razem z rozwojem cywilizacji doceniono jego użyteczność w systemie monetarnym. Według konserwatywnej iliberiańskiej ekonomi obecność złota, albo innego rzadkiego oraz niepodrabialnego materiału, nie ma wymiaru tylko czysto użytkowego, ponieważ z czasem monety złote zostały zastąpione banknotami wypieranymi aktualnie przez pieniądz elektroniczny. Złoto ma stanowić zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza.

Kopalnie złota

Złoto, jako materiał wydobywczy wydobywany jest w zimnej strefie kopalni głębinowych. Największa chyba ilość tego typu kopalni jest w USA, Republice Południowej Afryki oraz Rosji. W strefie gorącej pozyskiwanie złota także jest możliwe. W kopalniach odkrywkowych Ameryki Południowej, Afryki i Azji złoto wydobywane jest do dnia dzisiejszego.

Wydobycie złota

Jak wykazują naukowcy, już sześć tysięcy lat przed naszą erą zdobyto umiejętność wypłukiwania złota z piasku. Ozdoby ze złota wykonywane były przez Egipcjan oraz Babilończyków. Niektóre wyroby sztuki złotniczej powstałe pięć tysięcy lat temu budzą podziw opanowaniem arkanów sztuki artystycznego kucia metalu. Złoto pojawia się w przyrodzie bardzo rzadko, o wiele rzadziej aniżeli inne metale, otacza nas, ale w ilościach śladowych. Np.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009